Tekstilės konteinerių daugėja: keliasdešimt naujų – Vilniaus rajone

2023 08 23

Tekstilė, užuot atsidūrusi sąvartynuose ar teršusi aplinką, gali būti panaudota pakartotinai ar perdirbta. Tam aktyviai plečiamas tekstilės konteinerių tinklas. Jų vis daugiau statoma nebe tik miestuose – Vilniaus rajone patogiau ir tvarkingiau tekstilę jau netrukus tvarkys keliolikos gyvenviečių ar kaimų gyventojai. Pradedami statyti nauji konteineriai – iki metų pabaigos jų suplanuota kone pusšimtis.

Rūšiuoti patogiai

Lietuvoje jau yra pastatyta beveik 300 tekstilės konteinerių, kuriuose galima palikti tinkamai surūšiuotą tekstilę. Situacija gerėja ir rajone – aplinkotvarkos bendrovė „Ecoservice“ pasirašė tekstilės atliekų surinkimo ir tvarkymo sutartį su Vilniaus rajono savivaldybės administracija ir gyventojų lankomose vietose jau netrukus pastatys 17 konteinerių, iki metų pabaigos dar 30, o kitąmet papildomai dar 20.

„Lietuvoje ir, žinoma, Vilniaus rajone, kur kuriasi vis daugiau jaunų šeimų, plėsdami tekstilės konteinerių tinklą, siekiame, kad gyventojams būtų patogu tinkamai rūšiuoti tekstilę, kad kuo mažiau jos atsidurtų komunalinių atliekų konteineriuose. Konteineriai Vilniaus rajone bus įrengti daugiausia prie prekybos centrų ar viešose, nuolat lankomose vietose, kur nemokamai palikti surūšiuotą tekstilę būtų išties patogu“, – teigia tekstilės rūšiavimo verslo direktorius Konstantinas Gurinas.

Tekstilės konteineriai bus ištuštinami kartą per savaitę. K. Gurinas primena, kad jei tekstilės konteineris prisipildytų greičiau, užuot į maišelius supakuotą tekstilę sukrovus šalia jo, būtina paskambinti ant konteinerio nurodytu telefono numeriu, ir jis bus ištuštintas anksčiau nei planuota.

Perdirba ir panaudoja dar kartą

Visoje šalyje iš specialių konteinerių surinkta tekstilė gabenama į Vilniuje veikiantį rūšiavimo centrą. 70 proc. iš specialių konteinerių surinktų tekstilės gaminių panaudojami pakartotinai, 15 proc. perdirbami į žemesnės kategorijos gaminius, pavyzdžiui, industrines šluostes, 15 proc. naudojami energijai gauti.

Pašnekovas primena, jog į tekstilei skirtą konteinerį reikėtų dėti tik švarius, nesuplyšusius drabužius, diržus, avalynę poromis, rankines ar kuprines, patalynę, užuolaidas. Tekstilės gaminiai turėtų būti sudėti į sandariai užrištus maišelius, o konteinerio dangtis uždarytas, kitaip lyjant lietui sudrėkę, supeliję, purvini tekstilės gaminiai nebegalės būti panaudoti pakartotinai. 

Į specialius konteinerius nereikėtų mesti pakuočių atliekų, sauskelnių, maisto atliekų, kilimų, antklodžių ir pagalvių, audinių atraižų, nudėvėtų, nešvarių tekstilės gaminių, žaislų su elektroninėmis detalėmis. Sudėvėti, suplyšę tekstilės gaminiai turėtų atsidurti stambiagabaričių atliekų aikštelėse.

SHARE Facebook Linkedin