NT rinkos dešimtmečio pokyčiai: labiausiai būsto nuoma pabrango Estijoje ir Lietuvoje

2021 01 27

Baltijos šalys muša būsto nuomos mokesčio ir būsto kainų augimo rekordus visoje Europos Sąjungoje – tai rodo naujausio Eurostato tyrimo, palyginusio 2010 ir 2020 metų III ketvirtį, duomenys. Estijos IT bendrovės „RIA.com Marketplaces“ ekspertų pastebėjimais, nepaisant užsitęsusios pandemijos, nekilnojamojo turto rinka Baltijos šalyse ir toliau yra tarp sparčiausiai augančių Europoje.

Lietuvoje nuomos kaina pakilo 106,9 proc.

Palyginus 2020 metų trečiojo ketvirčio ir 2010 metų to pat laikotarpio Eurostato duomenis, visoje Europos Sąjungoje (ES) būsto nuomos mokestis išaugo vidutiniškai 14,6 proc. Ekspertų pastebėjimais, šis vidurkis visiškai neatspindi situacijos Baltijos šalyse, kurios pagerino absoliutų visų ES šalių rekordą. Štai Estijoje buvo užfiksuotas didžiausias nuomos mokesčio augimas – per dešimtmetį kaina pakilo 136,6 proc. Nuo kaimynės nedaug atsiliko ir Lietuva – joje būsto nuomos kaina pakilo 106,9 proc. Trečiojoje vietoje atsidūrė Airija, kurioje nuomos mokestis padidėjo 62,2 proc.

Kaimyninėje Latvijoje buvo užfiksuotas 35 proc. būsto nuomos mokesčio augimas. Ukrainos sostinėje Kijeve, kainas skaičiuojant doleriais, būsto nuomos kaina nuo 2010 metų nepakito. Tiesa, jeigu skaičiuotume nacionaline valiuta, ji pakilo net apie 350 proc. Didžiausias būsto nuomos kainų nuosmukis nustatytas Graikijoje (-25,2 proc.) ir Kipre (-4,5 proc.). 

Būstai labiausiai brango Estijoje

Per pastaruosius dešimt metų būsto kainos neįtikėtinai išaugo Estijoje. Palyginti su 2010 metų III ketvirčiu, jos pakilo 105,1 proc. Tai yra absoliutus visų ES šalių rekordas. Po Estijos rikiuojasi Vengrija (92,2 proc.), Liuksemburgas (90,5 proc.), Latvija (83,6 proc.) ir Austrija (81,3 proc.). 

Lietuvoje kainos taip pat sparčiai kilo – per dešimtmetį užfiksuotas augimas siekia apie 68 proc. Ukrainoje, skaičiuojant ne doleriais, o nacionaline valiuta, minėtu laikotarpiu būsto kainos išaugo 98 proc. Skaičiuojant bendrą ES vidurkį, minėtu laikotarpiu būstai pabrango 26,8 proc.

Reikia pažymėti, kad didžiausias būsto kainų kritimas buvo užfiksuotas Pietų Europoje: Graikijoje (-31,0 proc.), Italijoje (-15,5 proc.), Kipre (-7,7 proc.) ir Ispanijoje (-4,5 proc.).

NT rinka toliau sparčiai auga

RIA.com Marketplaces“ valdybos nario Artiomo Umanetso teigimu, nepaisant užsitęsusios koronaviruso pandemijos, nekilnojamojo turto rinka Baltijos šalyse vis dar yra viena iš sparčiausiai augančių Europoje.

„Net ir šiais sunkiais laikais būsto kvadratinio metro kainos vis dar kyla, o, palyginti su 2019 m., sandorių skaičius taip pat yra panašus arba auga. Tokiomis aplinkybėmis būsto paklausa naujuose projektuose yra ypač didelė, o, praėjus pradiniam atsargumui, buvusiam pandemijos pradžioje, galima pastebėti, kad būstų statybos pastarąjį pusmetį taip pat suaktyvėjo“, – sako A. Umanetsas.

SHARE Facebook Linkedin