Šiluma atneša ne tik pramogas, bet ir pavojus – ekspertai pataria, kokių klaidų vengti

5/29/2024

J. Judickienė
J. Judickienė

Į viršų šoktelėjęs termometro stulpelis dažną paskatina planuoti veiklas lauke: po šaltojo metų laiko norisi imtis tiek mėgstamo sporto, tiek sodo ir daržo darbų. Vis dėlto medikai ir draudikai pastebi, jog dažnas šiltojo sezono palydovas – specifiniai sveikatos negalavimai ir traumos.

Ekspertai dalijasi patarimais, kaip išvengti klaidų, galinčių smarkiai apkartinti vasarą ar net ilgam išvesti iš rikiuotės.

Į aktyvią veiklą – palengva

„Šiltojo sezono pradžia žymi ženklų kasdienių traumų padidėjimą: jų skaičius stabiliai auga iki birželio, vėliau stabilizuojasi. Tai akivaizdžiai yra susiję su vis dažnesniu laisvalaikio praleidimu lauke“, – sako „Affidea“ Express Care skubiosios medicinos gydytojas Šarūnas Maciulevičius.

Pasak jo, šiuo metu daugėja pacientų, susimušusių, pasitempusių rankas bei kojas, patyrusių lengvus lūžius, nusibrozdinusių. Dalis šių traumų susijusios su aktyviu laisvalaikiu: po žiemos į mėgstamą veiklą grįžtantys žmonės ne visada tinkamai įvertina savo fizines galimybes bei pasirengimą.

„Dėl to reikėtų neskubėti siekti maksimalių rezultatų – tam turėsite visus vasaros mėnesius, tuo metu nemaloni trauma sezono pradžioje gali visiškai sujaukti planus. Apkrovas didinkite palaipsniui, sportuoti pradėkite nuo apšilimo“, – pataria Š. Maciulevičius.

Š. Maciulevičius taip pat ragina nepamiršti pasirūpinti ir savo saugumu – nevykti po vieną sportuoti į atokesnes vietoves, turėti su savimi ryšio priemones, jei įmanoma – ir pirmosios pagalbos priemonių.

„Verčiau pasiruošti blogiausiam – tada išties galime tikėtis geriausio, o jei nutiktų nelaimė – maksimaliai sumažinti jos padarinius“, – pataria jis.

Kelyje išlikite atidūs

„Pavasarį į gatves išrieda motociklai, o pėsčiųjų zonose daugėja paspirtukų, dviračių. Tiek besimokantys jais važiuoti vaikai, tiek įgūdžius per žiemą primiršę suaugusieji dažniau susižeidžia patys ar padaro žalos kitiems: apgadina transporto priemones, patenka į eismo įvykius“, – sako ne gyvybės draudimo bendrovės „Compensa Vienna Insurance Group“ Produktų ir rizikos vertinimo departamento vadovė Julija Judickienė.

Draudimo ekspertės teigimu, sportuojant svarbu rinktis kokybišką inventorių, o po žiemos leidžiantis į pirmąsias keliones motociklu, dviračiu ar paspirtuku, įsitikinti, kad jie techniškai tvarkingi, dėvėti visas apsaugas.

„Norint apsisaugoti nuo didelių išlaidų nelaimingo atsitikimo atveju, rekomenduojame dviratininkams bei paspirtukininkams įsigyti civilinės atsakomybės draudimą: šis vairuotojams puikiai pažįstamas draudimas padės apsisaugoti nuo išlaidų, jeigu jūs ar jūsų vaikai apgadinsite svetimą turtą. Kita priemonė, kurią vertėtų apsvarstyti – asmens draudimas, garantuojantis draudimo apsaugą tuo atveju, jeigu sportuodami patirsite traumą“, – sako J. Judickienė.

Saugokite namus nuo alergenų

Daliai žmonių bundanti gamta asocijuojasi su nemaloniais alerginės slogos simptomais. Pasak gydytojo, kvėpavimo takus sudirginti gali ir oro tarša, dažnai susijusi su sausais ramiais orais.

„Pavasarį ore smarkiai padaugėja ne tik žiedadulkių, tačiau ir įvairių industrinių dulkių, pelėsių sporų, mikroorganizmų, galinčių sukelti alergines reakcijas. Priklausomai nuo kontakto srities, alerginės reakcijos gali pasireiškti bet kurioje kūno vietoje, tačiau dažniausiai sureaguoja gleivinės – prasideda sloga, čiaudulys, užburkimas“, – sako Š. Maciulevičius.

Sumažinti riziką galima vengiant alergijos sukėlėjų patekimo į namus – laikant užvertus langus, nusiprausiant vos grįžus iš lauko, renaktis antialerginius filtrus namų vėdinimo sistemoms.

Palengvinti pavasarinę kovą su alergija gali ir specifinė alergenų imunoterapija – pakartotinės kontroliuojamos alergenų injekcijos, stiprinančios atsparumą jiems.

„Ši skiepus kiek primenanti sveikatos priežiūros paslauga gali ženkliai pagerinti savijautą ir gyvenimo kokybę žmonėms, kenčiantiems tiek nuo žiedadulkių, tiek nuo kitų alergijų. Nors ši paslauga yra gana brangi ir valstybės nekompensuojama, darbdaviai gali ją darbuotojams kompensuoti su sveikatos draudimu. Stebime, kad tokios paslaugos populiarėja – įmonės vis daugiau dėmesio skiria įvairiapusei darbuotojų sveikatos apsaugai ir gerai savijautai“, – pastebi J. Judickienė.

Saugokitės pavojų savame kieme

Ekspertai taip pat atkreipia dėmesį, jog atšilus orams padažnėja atvejų, kai nuosavų namų savininkai, atlikdami stogo dangos patikrinimą ar lietaus latakų valymo darbus, dėl papildomo svorio ar blogai pastatytų kopėčių praranda pusiausvyrą ir nukrenta.

„Pastebime tendenciją, jog privačių namų savininkai šiltuoju metų laiku patiria daugiau traumų buityje nei rudenį ar žiemą: sumušimų, patempimų, audinių plyšimų ar kaulų lūžių. Dažniau šios traumos ištinka vyrus, o įprasta jų priežastis – skubėjimas atlikti gerbūvio ir kitus priežiūros darbus, norint kuo greičiau mėgautis saule ir geru oru“, – sako draudimo ekspertė.

Gydytojas atkreipia dėmesį į dar vieną pavojų, tykantį savame kieme: stabligės bakterijas, patenkančias į organizmą per odos pažeidimus, nešvarias žaizdas, kai susižalojama nešvariu daiktu.

„Atšilus orams ir ženkliai padidėjus laisvalaikio bei darbo laiko lauke, tikimybė susižeisti reikšmingai išauga, taigi, reikėtų turėti tiek pirmosios pagalbos priemonių, tiek nepamiršti atnaujinti skiepų nuo šios ligos“, – pataria jis.

Saugokitės erkių ir kitų vabzdžių

Tuo metu besirengiantiems iškylauti gamtoje ekspertai primena pasirengti vabzdžių įkandimų ir erkių platinamų ligų keliamiems pavojams.

„Nors Lietuvoje praktiškai nėra nuodingais laikomų vabzdžių rūšių, pavojų kelia situacijos, kai žmogus yra alergiškas. Deja, dėl vabzdžių įvairovės tiksliai žinoti, kuriems iš jų esame alergiški, labai sunku, todėl po vabzdžio įkandimo reikėtų stebėti savo savijautą. Jeigu patinimas per keletą dienų nenuslūgsta, plečiasi, atsiranda skausmas ar karščiavimas, kamuoja tokie simptomai kaip dusulys, kūno niežulys ar bėrimas, reikėtų skubiai kreiptis pagalbos“, – įspėja gydytojas.

Draudimo ekspertai šiltuoju metų laiku pastebi išaugusį pranešimų apie įsisiurbusias erkes skaičių.

„Vasarą asmens draudimą turintys žmonės gerokai dažniau praneša apie įsisiurbusią erkę, atsiradusį pykinimą, didėjančią dėmę apie įkandimo vietą ir kitus simptomus, galinčius pranašauti apie erkių platinamas ligas“, – įspėja J. Savickienė.

Todėl rengiantis pasivaikščiojimui gamtoje ekspertai pataria rinktis šviesius, priglundančius drabužius ilgomis rankovėmis ir nuolat apžiūrėti, ar jais neropoja erkės.

Pasak J. Judickienės, asmens draudimą turintys asmenys erkinio encefalito, laimo ligos, pasiutligės, stabligės, gyvūnų įkandimų, gyvačių ar vabzdžių įgėlimų atvejais gali gauti draudimo išmoką, o turintieji sveikatos draudimą gali kompensuoti vienintelę efektyvią profilaktinę priemonę nuo erkinio encefalito – skiepus.

Pasidalinti: