Tiesa apie Baltijos šalių nekilnojamojo turto rinką paaiškės kovą

3/8/2023

Nerijus Mačiulis
Nerijus Mačiulis

Kovo 23 d. Taline vyks konferencija „Nordic Real Estate Forum“ (NREF), kurioje dalyvaus sprendimus dėl nekilnojamojo turto priimantys asmenys ir verslo lyderiai iš Europos, Šiaurės ir Baltijos šalių. Pagrindinė šių metų forumo tema nekilnojamojo turto srities pokyčiai. Konferencijoje pagrindinius pranešimus skaitys „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis ir „Newsec“ partneris ir tyrimų vadovas Adamas Tyrcha.

Vietinės nekilnojamojo turto rinkos laukia neramus laikotarpis. „Dėl karo Ukrainoje sumažėjo tiesioginių investicijų Baltijos šalyse, bet taip pat atsirado galimybių vietinio nekilnojamojo turto sektoriui. Kita vertus, didelė infliacija ir „Euribor“ normos augimas mažino žmonių susidomėjimą ir galimybes gauti paskolas nekilnojamajam turtui įsigyti. Manome, kad Baltijos šalių nekilnojamojo turto sektorius yra gerai pasirengęs sunkmečiui. Pagrindinė vietinės nekilnojamojo turto rinkos pagreičio problema tikriausiai bus pinigų vertė“, – komentuoja Estijos nekilnojamojo turto asociacijos valdybos pirmininkas Gertas Jostovas.

„Didžiausia infliacija jau praėjo, o jos padariniai dar užsibus ilgai – nors palūkanų normos greitai padidėjo iki aukščiausio lygio per pastaruosius dešimtmečius, bet kol kas nepasiekė viršūnės. Didėjančios kapitalo sąnaudos nekilnojamojo turto rinkos nuotaikas ir vertinimus paveikia akimirksniu. Ar blogiausias laikotarpis jau praėjo? Daugelis duomenų rodo, kad greičiausiai ne“, – sako „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.

„2023 m. nekilnojamojo turto rinka susidurs su iššūkiais, bet bus ir įdomių momentų. Įžvelgiame daug galimybių ir numatome įvairių scenarijų, tačiau kyla ir neigiama rizika, kad prieš sulaukiant geresnių laikų padėtis dar pablogės. Nors ir neįmanoma patikimai nuspėti ateities, remdamiesi dabartinėmis tendencijomis ir praeities pavyzdžiais, tam tikras prielaidas daryti galime. Laukiu susitikimo su pagrindiniais sprendimų priėmėjais, kad galėtume aptarti atsirandančias tendencijas ir sudalyvauti diskusijoje, kaip formuoti nekilnojamojo turto ateitį regione“, – teigia „Newsec“ partneris ir tyrimų vadovas Adamas Tyrcha.

Konferencijoje „Nordic Real Estate Forum 2023“ pagrindinius pranešimus skaitys du garbūs pranešėjai: „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis – pranešimą „Mažėjanti infliacija, kylančios palūkanų normos ir neapibrėžtos nekilnojamojo turto kainos“, „Newsec“ partneris ir tyrimų vadovas Adamas Tyrcha – pranešimą „Ateities panorama: kas laukia Šiaurės Europos ir Baltijos šalių nekilnojamojo turto sektoriaus“.

Likusią dienos dalį vyks šešių ekspertų grupių diskusijos. Nekilnojamojo turto investicijų ekspertų grupės diskusijoje bus aptariami pagrindiniai pokyčiai, su kuriais susiduria investuotojai, ir patarimai ir strategijos 2023 m. investuojant į nekilnojamąjį turtą. Makroekonomikos ekspertų grupės diskusija supažindins su besikeičiančio pasaulio ekonominėmis tendencijomis ir padės suprasti, ar galimybės pranoksta riziką. Logistikos nekilnojamojo turto ekspertų grupėje aptarsime kito dešimtmečio sunkumus ir pakalbėsime apie logistikos ateitį.

Atskiros ekspertų diskusijų grupės taip pat nagrinės aplinkos, socialinius ir valdymo (ASV) kriterijus nekilnojamojo turto srityje, o komercinio ir plėtros nekilnojamojo turto ekspertų diskusijoje bus aptariamos ateities darbo vietos. Dieną užbaigs mažmeninės prekybos nekilnojamojo turto ekspertų grupės diskusija – joje aptarsime šios srities tendencijas ir naujienas.

Estijos nekilnojamojo turto asociacija nekilnojamojo turto konferenciją organizuoja jau 19 metų. Joje dalyvauja daugiau nei 6000 žmonių iš 20 šalių ir 590 pranešėjų iš daugiau nei 15 šalių.
NREF tikslas – tapti svarbiausiu nekilnojamojo turto forumu Šiaurės Europos ir Baltijos šalyse.

Šių metų „Nordic Real Estate Forum“ partneriai yra „Swedbank“, „Newsec“, „East Capital“, „Colonna“, „Baltic Horizon Fund“, „Technopolis Ülemiste“, advokatų kontora „Glimstedt“.

Pasidalinti: