Paskelbti kolegijų mokslo ir meno veiklos vertinimo rezultatai
10/31/2024
Lietuvos mokslo taryba (LMT) paskelbė formaliojo kolegijų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) bei meno veiklos vertinimo rezultatus. Šis vertinimas – svarbus kasmetinis etapas kiekvienai kolegijai, mat atsižvelgiant į rezultatus skiriamos valstybės biudžeto bazinio finansavimo lėšos MTEP ir meno veiklai kolegijose plėtoti. Kasmet vykdomas vertinimas sudaro galimybę sistemingai peržiūrėti vykdomas veiklas ir pasiekimus, kolegijos gali kryptingai plėsti ir stiprinti MTEP veiklas bei nuosekliai ruoštis 2028 metais vyksiančiam tarptautinių ekspertų atliekamam ekspertiniam taikomųjų MTEP, meno veiklos vertinimui.
Įvertino daugiau nei tūkstantį darbų
Trys ekspertų komisijos įvertino 17 kolegijų 2023 metais vykdytos MTEP ir meno veiklos rezultatus. Vertinti 2023 m. paskelbti ir vertinimui pateikti mokslo, meno darbai bei tarptautiniai MTEP projektai ir užsakymų iš ūkio subjektų MTEP, meno sutartys.
Šiais metais kolegijos pirmą kartą deklaravo meno darbus, MTEP ir meno projektines ir užsakomąsias veiklas Taryba vertino antrus, mokslo darbus – ketvirtus metus. Kolegijos skatinamos sudaryti užsakomosios MTEP ir meno veiklos sutartis su Lietuvos ir užsienio ūkio subjektais, Lietuvos valstybės ir savivaldybių institucijomis bei įstaigomis, kitomis Lietuvos mokslo ir studijų institucijomis. Ypač svarbi projektinės veiklos kryptis – dalyvavimas tarptautinėse MTEP programose, kurios atvertų naujas galimybes kolegijų sektoriui.
Šiais metais vertinimui kolegijos pateikė ketvirtadaliu (27 proc.) daugiau mokslo darbų nei pernai – 1188 visų mokslo sričių mokslo darbus, iš jų įskaityta 87 proc. (1033). Įskaitytų darbų didžiausią dalį, kaip ir ankstesniais metais, sudaro socialinių mokslų srities mokslo darbai – 62 proc. (636 darbai), iš jų beveik pusė – vadybos mokslo krypties (299 darbai), mažiau edukologijos (145 darbai), ekonomikos (117 darbai) mokslo krypčių. Iš kitų mokslų sričių daugiausia mokslo darbų įskaityta slaugos (80 darbų), transporto inžinerijos (55 darbai) mokslo kryptyse.
Kolegijos šiųmečiam vertinimui pateikė beveik 600 meno darbų, iš kurių kiek daugiau nei pusė (56 proc.) – vaizduojamųjų menų srities meno darbai, kiti – scenos ir ekrano menų. Vertinant pagal meno darbų rūšis, net 90 proc. įskaitytų meno darbų sudarė meno kūrinių skelbimas ir atlikimas, 9 proc. – meno renginio kuravimas ar moderavimas ir tik 1 proc. – kitos meno veiklos. Meno darbus pateikė iš viso penkios kolegijos, net 88 proc. jų buvo teiktos Kauno ir Vilniaus kolegijų.
Vertinant kolegijų pateiktas vertinimui vykdomas tarptautinio bendradarbiavimo programas (27 sutartys) bei užsakomąsias MTEP, meno veiklas (160 sutarčių), nustatyta, kad kolegijos 2023 m. pritraukė beveik 2 mln. eur lėšų vykdydamos veiklą, tačiau tik labai maža jų dalis (18 proc. projektų ir sutarčių, 11 proc. lėšų) įvertinta kaip MTEP ar meno taikomoji veikla pagal vertinimui pateiktus tokią veiklą pagrindžiančius dokumentus.
Didžioji dalis įskaitytų lėšų yra iš nedidelių ūkio subjektų MTEP užsakymų vykdymo. Visgi, atkreipė dėmesį ekspertai, kaip rodo vertinimui pateikti duomenys, pusę (57 proc.) kolegijų pritrauktų lėšų sudarė tarptautinių programų lėšos.
Užmegzdamos naujus ryšius su užsienio partneriais ar stiprindamos esamą tarptautinį bendradarbiavimą, įsitraukdamos į konsorciumus MTEP ir meno programų vykdymui, mokslinių tyrimų tinklus, kolegijos turi galimybę labiau įveiklinti turimus žmogiškuosius išteklius ir infrastruktūrą MTEP ir meno veiklos plėtrai, sykiu keisdamos ir vykdomų veiklų profilį.
Kolegijų sektoriui – pokyčių metai
LMT ir Lietuvos kolegijų direktorių konferencijos (LKDK) diskusijoje, kurios metu pristatyti kolegijų formaliojo MTEP, meno veiklos vertinimo eiga ir rezultatai, LMT pirmininkas dr. Gintaras Valinčius teigė, jog kolegijų sektorius Lietuvoje išgyvena transformacijos laikotarpį.
„LMT labai rimtai vertina kolegijų sektorių kaip turintį didelį potencialą: dirbantį su pramonės, paslaugų sektoriaus įmonėmis, ruošiantį talentingus žmones, kuriančius verslus, diegiančius inovacijas, naujas technologijas. Kolegijos neabejotinai prisideda prie Lietuvos regionų plėtros. Neabejoju, jog būdamas sudėtine studijų infrastruktūros dalimi didmiesčiuose ir regionuose, šis sektorius yra pajėgus būti inovacijų kūrėjais, prisidėti prie šalies ekonomikos stiprėjimo, kultūros ir inovacijų lygio augimo“, – sakė dr. G. Valinčius.
LMT pirmininkas priminė, jog vienas iš valstybinių kolegijų tinklo pertvarkos prioritetų – kur kas didesnės lėšos kolegijų sektoriui, kurios jau skirtos moderniai infrastruktūrai kurti bei mokslinės veiklos kolegijose galimybių plėtrai. Vienas svarbiausių pokyčių, kolegijas priartinančių prie kitų aukštojo mokslo, mokslo ir studijų sistemos narių – kiekybinis ir periodinis kokybinis MTEP, meno veiklos vertinimas, susijęs su baziniu finansavimu mokslo, meno veiklai plėtoti.
„Kolegijų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros bei meno veiklos vertinimas kol kas primena ėjimą nepramintais takais. Kolegijos – daug kuo panašios į universitetus, kartu, išsiskiria unikaliomis ypatybėmis, turi savų lūkesčių, susijusių su jų vertinimu ir gerokai didėjančiu finansavimu mokslinei ir meno veiklai. LMT yra pasirengusi tuos lūkesčius išgirsti, į juos įsiklausyti, bendradarbiauti ir suteikti visą reikalingą ekspertinę pagalbą“, – atkreipė dėmesį dr. G. Valinčius.
Kaip kalbėjo LKDK prezidentė, Kauno inžinerijos kolegijos direktorė dr. Lina Girdauskienė, kolegijų sektorius priėmė iššūkį per labai trumpą laiką sustiprinti mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros bei meno veiklą. Šiame kelyje labiausiai norisi aiškumo, skaidrumo, nuoseklumo ir partnerystės, sprendžiant iškilusius klausimus.
Formaliojo vertinimo rezultatai teikiami Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai. Remiantis MTEP, meno veiklos vertinimo rezultatais kolegijoms paskirstomas valstybės biudžeto bazinis finansavimas MTEP, meno veiklai plėtoti.
Vertinimo rezultatus galite rasti čia: https://lmt.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/mokslo-kokybe/mokslo-meno-vertinimas/kolegijos/formalusis-mokslo-meno-veiklos-vertinimas/2023-m-2/